A költségek befolyásolása!

 

Valami megmozdult!? A  méhészeti ágazatot sújtó több éven át tartó válság eredményeként a közösségi hálózaton olvasható bejegyzések végre- valahára olyan  véleményeket is tartalmaznak, amelyeknek megjelenése a válság kezdetén tompítani tudta volna a válsághatást! Kesererű ébredés, hogy amikor többszöri  véleményalkotás eredményeként a megmaradt méhészek elkezdenek a tevékenység gazdaságosságával foglalkozni, amikor nemcsak az árak, hanem a költségek alakulását is megpróbálják taglalni.

A magyar méhészeti szaklap a "Méhészet" egy  véleményem szerint rosszul felfogott célja, hogy tartalma jobbára csak a méhészeti gyártási folyamat elméletével(termeléstechnológia) és gyakorlatával foglalkozzon, azon belül is elsősorban a méz előállításával."Minél több mézet!", ami a  világháború befejezése után, az akkor kialakult gazdasági és technológiai fejlettség szintjén még érthető is volt! Lásd  Dr. Szövérdi Ferenc erdélyi  méhész-szerző  sikeres szerzeményét: "Sok mézet!"( Megjelent magyar nyelven 1946. Állami könyvkiadó Bukarest)  Az akkori világ gyógyszerhiányban és édesítőszer hiányában szenvedett, ráadásul poltikilag ketté volt osztva! Hazánkban a  csatározások befejezése utáni állapotok  méhészügyben  igencsak siralmask voltak! A gödöllői  méhészeti központ az öt év alatt elveszítette méhészkutatóinak zömét,  a telep elpusztult, eszközei hiányoztak. Vidéken a  falusi kisméhészetek kegyetlenül megsínylették az átvonuló frontot a menekülők és az őket üldöző katonák ismerték a méz  energizáló, eü-i  hatásait, megszerzésének módját, ennek eredményeképpen az akkor meglévő állomány mintegy fele pusztult ebbe bele.

Jól mutatja  itthon a forint bevezetése körüli időben a kialakult mézár Pl: 1 kg kiüvegezett valódi pörgetett mézért 16, esetleg 22,- Ft-ot is megadtak 1946-47-ben!! Összehasonlítás képpen: 1 pár gojzervarrott méretre készült félcipő 24 Ft-ba került! Manapság  ez 1200 Ft/kg és kb 320 000Ft a cipő javára!Miért alakult így? Megváltozott a világ, A Globalizációnak nevezett folyamat  révén  kialakult mézhamisítási  és ellátási  folyamatban belépett un. mézbőség  és a rosszul felfogott  fejlesztési elképzelések eredményeként kialakult  hazánkban a méhészeti válság!Amihez hozzájárult még kormányzati eredményként az 1 millió új munkahelyteremtés elképzelése, nem gomdolván arra, hogy a mintegy 20000 jegyzett méhész között  számtalan un. főállású is találtatik. Ezek  természetesen a kialakult  körülmények eredményeként tönkrementek. Akik még mradtak, most  lassan elkezdenek ébredezni , a közösségi hálón olyan kifejezések jelennek meg a méhészetek fenntartása kapcsán, amelyek azelőtt csak az igazán vájtfülüek szótárában voltk megtalálhatók, az ár mellett pl. költség, költségcsökkentés, láss csodát pl.: amortizáció!, nyereség stb. Amortizáció a mi használatunkban a meglévő használatban lévő eszközök fokozatos csökkenése, megtérülése, pótlásának tervezett üteme és költsége. A mai körülmények között nem jelentéktelen költségösszeg, annál inkább nem mert a mostani méhész sokat költ a "csicsára". Csak egy jellemző példát egyik legnagyobb a beruházások között a pörgető, divat lett a rozsdamentes anyagból készített.Miért? Mert divat! A mézről tudjuk, hogy savas kémhatású és a un. horganyzott lemezből készített pörgető palástja   elégtelen gondozás mellett károsodik! 

Mondom nem elégséges gondozás mellett!Mivel a pörgetőben a méz csak annyi ideig tartózkodik, amíg lefolyik a palást oldalán és kifolyik a csapon keresztül, ez néhány perc! Természetesen a méz tárolására szolgáló edényzetre ez nem vonatkozik, itt  ragaszkodnunk kell a  tároláskori előírásokhoz!  Az újkori divathoz való ragaszkodás mintegy másfélszeres bekerülési és amortizációs költséget jelent! Érdemes átgondolni!

 Érdemes átgondolni még a meglévő  üzem- és közgazdasági ismereteinket is, ha azok hiányosak tanfolyamon pótolni és begyakorolni! Eredményre vezethet  az önképzéssel megszerzett tudás is.

Ajánlni tudom a Méhészet 2013. novemberi számában(10.old)Méhészeti közgazdaságtan?, majd a 2014 májusi szám(20-21 old.) című irásokat. A novemberi szám címében  eredetileg kérdőjel volt(ami kimaradt)mert kizárólag mééhészeti közgazdaságtant én nem ismerek,  csak közgazdaságtant, annak néhány irányát. A jövőben nagyon-nagyon szükség lesz rá, ha eredményesen akarunk dolgozni családunk boldogulásáért és nem szeretnénk a másik munkahelyen, vagy nyugdíjból megszerzett jelenleg igen szűkös jövedelmünkből a mézkereskedőnek titulált kizsákmányolók jelenleg sem alacsony nyereségét (profit!) kipótolni, elvéve ugyanezt saját családunktól. lebecsülve tudásunkat  munkaráfordításainkat!

Mi a fenti gondolatok  célja? Elsősorban az, hogy jó lenne  az óvodás mentalitásból kigyógyulni,ami a homokozók stílusát tükrözi, hogy "nekem ilyen van, tudd is meeeg, hogy jobb  mint a tied!" Erre a játszótárs még olyanabbat rendel és vesz, a gyártónak nem okoz gomdot a kivitelezése a munkaidő ráfordítása  ugyanannyi, legfeljebb 30-50 %-kal többet kér érte.  Tehát célszerű a beruházás lebonyolítása előtt az eszköz un. funkcióelemzését elvégezni Zsebre megy a játék!     Összehasonlításként: a két lemezféleség áraránya mintegy 81 szeres! A rozsdamentes lemez  ennyiszer drágább! a csicsát meg kell majd fizetni!Ide kívánkozik néhány példa megemlítésre: megvásárolt  -mézszivattyú, -elektromos talicska, szükségesnél több ködölő! A méhésztársadalom a támogatásgödörbe zuhant!

Mindaddig, amíg a hordós értékesítés a megszokott mederbe folyt, a háztartások főszereplőinek   - a feleségnek - a szája be lett fogva, hiszen egy nagyobb összegű bevétel volt a serpenyő egyik oldalán! A másik oldalon a sok apró nélkülözhetetlennek vélt kiadás! A  körülmények figyelembe vételével újratervezés!! Érdemes áttervezni a kötelezőnek hitt egyesületi tagságokat: megéri?
 Foglaljuk össze:Az  Amortizáció, azaz az értékcsökkenés a befektetett  immateriális és tárgyi eszközök elavulásának  PÉNZBEN kifejezett értéke! a befektetett tőke visszaszerzésének módja is!   Mégegyszer  zsebre megy a játék!
A gyakorló méhész tapasztalatai elég rövid idő alatt megmondják, mi az a felesleges eszköz, ami nélkül ragyogóan működik a rendszer és mi az ami nélkülözhetetlen!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések