Kell a méhészjövőnkről beszélni!

     A közelmúltban valamelyik  esti hiradó közölt egy rövidke filmet az afrikai kontinensen zajló  méhtartásról, méhészkedésről! Kiváncsivá tett! Egyre többször jut el hozzám eddig nekünk eddig ismeretlen földrészek, országok méhészeti tevékenységéről  bővebb és bővebb információ. A magyarországi  mesterségesen előidézett  a méhészeti ágazatot érintő válság kapcsán már évek óta szajkózom  az eddig nem ismert  versenytársak  lehetséges sorát, vajmi kevés sikerrel!

          Legutóbb Csincsa Tibortól sikerült felvilágosítást szerezni ebben a témában Etiópia méhészetéről. A méztermelés szempontjából a Közép-afrikai országok lehetnek azok, amelyek méztermelés szempontjából örökre lesöpörhetik Európa, ezen belül Magyaroprszág méhészetét a világpiacról. Ezekben az országokban a hőmérséklet  ideális, 20-25 Celsius fok körüli, fagyok nincsnek, a termőtalaj egyáltalán nem szennyezett. 5 őshonos méhfaj található, mindegyike  ragyogó gyüjtőképességű. Etiópiában a méhészet több ezer évre  tekinthet vissza. Jelenleg a méhek tartására leginkább fatönkből kivájt   eszközök vannak. Terjedőben van azonban az un. kenyai felsőléces kaptár. a bödönkaptárak évi hozama alig 10 kg/ család. A kenyai kaptárak azonban 40-50-80 kg/ család  kinyert mézzel jutalmazzák a hozzáértő méhészt. Nem pörgetnek, kivágják a lépeket, azt kipréselik, így nyerik ki a mézet, ami a mi fogalmain szerint un. bioméz.

 Az ország méztermelése 50 000 tonna, a viasztermelés jelenleg 5000 tonna évente! Az állam polgárai 2,- USA dollárból élnek fejenként!

Az állam támogatja  ingyen  (modern!) kaptárral a kezdő méhészt, aki 5 év alatt  fizetheti annak ellenérékét vissza. Ezalatt kötelező a szervezett képzésen résztvenni. Úgy tudom Zambia  nagyon erőteljesen nyomul ezen a téren! Lehet, hogy talán Csád is!

      Magyar méhész! mi ebből a tanulság?  A méztermelés  hamarosan nem lesz kifizetődő, igaz, már most sem, valami mást kell kitalálni!

  -  szermaradványmentessé kell tenni a mézünket

 -  növelni a hazai mézfogyasztást legalább 30 g/fő/ nap szintre,

  - ehhez új, megújított érdekvédelmi szervezetre van szükség: Ismeritek a viccet: "Nem az ágyakat kell  cserélni"!

    - A K+F tevékenységet eredményessé kell tennünk,meg kell teremteni:

    - a méhészképzést nappali tagozatos szintre kell emelni!

    - bérmegporzás  szervezeti kidolgozását!

   - meg kell teremteni az egyéb méhészeti termékek piacát, termelését.

   - vizsgálni kell  esetleges fajtamézek termelését

    - megteremteni az egyéb méhészeti termékek piaci igényét,stb.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések