Kell a méhészjövőnkről beszélni?
A cím kérdőjellel végződik!, annak ellenére hogy ez nem lehet kérdés. Kell róla beszélni, mert ha nem beszélünk róla a szakma a pocsolyában marad! sok-sok oka van ennek, hogy így kell fogalmaznom, a korábbi bejegyzésekben már - főleg a kezdeteiekben részletesen kitárgyaltuk, az ismétlések valószínű elterelnék róla a figyelmet! Ami miatt mégis előkerült, az a jelenség, melyet én legalábbis képtelen vagyok megmagyarázni, tele vannak a raktárak a korábbi évek idehaza pörgetett és hozzá még importált mézekkel. Hiába került felírásra a származási ország neve a mézesüveg cimkéjére, mégsem növekszik a hazai előállítású mézek fogyasztása. A fogyasztás nem ettől nő, hiányzik a vevőkör meggyőzése, az értelmes reklám. a méhészek által már korábban berögződött, már akkor is eredménytelen módszer.
" Ez több mint bűn, ez hiba!" Sokan még mindíg azt hiszik, hogy hazánk, azon belül a magyar méhészeti ágazat egyeduralkodó az európi piacon. az idézet erre is igaz! Holott a dél-amerikai méztermelő un. ABC államok földrajzi elhelyezkedésük előnyeit kihasználva elárasztják Európát és a világot mézzel. Hamarosan megjelenik a közép-afrikai méz tömegtermékként. Az előző bejegyzés részletesen taglalja a lehetséges helyzetet. És itt a tiltás nem lesz eredményes, ha mégis bekövetkezik, az végtelenül szegényes észjárásról tesz tanubizonyságot!Amit a magyar méhészek tesznek, a mindenáron való növelése a méztermelésnek, csak tovább fokozza a már ma is egeket verő veszteségek további növelését!
Képtelen a ma még méheket tartó magyar ember más termékkörben is gondokodni? "Ez több mint bűn, ez hiba." Gondold már át tudsz-e piacot teremteni virágpornak, propolisznak, méhpempőnek, viasznak,az apiterápiának, kaptárlevegő háznak,? Nem? Pedig lehet, csak akarni kell! Vagy nehezünkre esik azon gondolkodni, hogy a világ értelmesebb felén a méhek tartását a zöldség és gyümölcstermelő gazdák anyagilag fedezik, mert szükségük van rá? Méhes megporzás! És a gazdák fedezik!
Vagy gondolkodtál azon, hogy a mi hazánkban termett és előállított méz ugyazaz-é, mint a 2- 6000 km-re másutt kipörgetett méz? Biztosan nem! ehhez azonban meg kell találni a fogékony vevőkört, tudatosítani kell! Vagy számba vetted-é azt, mennyi pénzt költesz tevékenységed reklámjára, megismertetésére? Szinte alig! Pedig évről évre növekszik az egyesület által beszedett ezirányú pénzösszeg! Meghatároztad-é,számon kérted-é, hogy hogyan költi ezt el? Ez a te feladatod! Vagy ismered-é, az Eu Állami intervencióval kapcsolatos rendeletét, ami segíthetne a válság csökkentésén! Ugye nem! A jogszabály:1308/2013/EU rendelet.
Miért nem növekszik hazánkban a hazai mézfogyasztás? pedig az iskolákban, idősotthonokban, kórházakban az étkeztetéseknél találkozunk kiszerelt mézekkel, csakhogy azok nem a magyar őstermelők által kiszereltek ! Nehezünkre esik kiharcolni, hogy hozzanak erre rendeletet? Mindenre tudnak, ha az érdekük ezt kívánja! Csak azt nem értem és nem tudom felfogni, hogy ennek a kormánynak mi érdeke fűződik ahhoz, hogy a magyarországi méhészetek megszünjenek, nagy baj lesz abból, hogy a hazai termőtalajon hazi dinnye, -uborka,- paradicsom,hazai paprika teremjen?Ezért kár volt egy méhészt a miniszteri bársonyszékbe ültetni!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése