Kell a méhészjövőnkről beszélni!
Kell? Kötelező! erről beszélni, persze nem a mostanság divatbajött facebook stílusában! Mert az ijesztő, leszorítja a gondolkodást a legszűkebb napi, sőt pillanatnyi feszítő gondok, indulatok csoportja szintjére. Emiatt van a mostani méhészeti gondolkodás legalább száz évvel lemaradva!
Pusztulófélben az ágazat! Jóval korábbi bejegyzésemben egyszer azt találtam leírni, hogy " ez a kicsiny, de nélkülözhetetlen ágazat csak akkor pusztul le , ha nem akarjuk a fennmaradását!" Úgy látszik nem akarjuk, ha jól látom egyik szereplő sem: sem a méhész,így az egyesület sem, sem a társadalom így a jelenlegi kormány sem" A kormány sem, annak ellenére, hogy az agrárminiszter a minap is azt nyilatkozta kb. ha nem lesznek méhek, veszélybe kerül az élelmiszerellátás! Valami ilyesfélét! A korábbiakban néhányan már ugyanígy fogalmaztunk, mások azonban hosszú éveken keresztül csak a méztermelés, előállítás módszereiről, a " több mézet" jelszó keretein belül tépték a szájukat!Most aztán megint oda lyukadok ki, hogy a jövő szempontjából valamennyi szereplőnek tennie kell, elsősorban annak akinek leginkább fáj lehetőségeit tekintve leginkább át tudja látni a várható jövendőt, pl: - az egyesület vezetése, - a mindenkori kormány szakmai területe, mint a FM
Ők lehettek volna azok, akik a veszélyeztető jelek alapján, de egyébként is el kellett volna kezdeniük az iparág stratégiai tervezését: Mit takar a stratégiai tervezés? Ez egy olyan folyamat, amelyben az adott szervezet - iparág - dönt azokról a programokról, amiket végre kell hajtani,hogy a kitűzött célt el lehessen érni!
Kitűzött cél Pl: Apis mellifica pannonica létezése(megmaradása) Magyarországon ! A stratégiai tervezés hosszú távra szól legalább 5, de inkább 15-25 évre! A strat. tervezés annyit jelent, hogy hogy alkotó -kreatív - módon kell fogglalkoznunk az üzlettel, a versennyel, más változást hozó tényezőkkel a felmerülő lehetőségek, veszélyek felismerése miatt! Ez az ami a méhészeti ágazatban elmaradt! Bűnös mulasztás terheli azokat, akik nem ismerték fel valószínű önös érdekből a szakmát veszélyeztető jeleket, az egyesület választott vezetőit, akiknek ezt a tervezést a választási ciklus kezdetekor automatikusan el kellett volna végezni! Soha nem történt meg! Egyes buzgó egyesületi tagok önszorgalomból kezdeményezték, de süket fülekre találtak! Kénytelen vagyok megemlíteni, hogy a legutóbbi választás után jómagam is kezdeményeztem ennek a munkának az elvégzését, de kétszeri véleményváltás után a megszóllított elnők válaszra sem méltatott, sőt a veszélyeket taglaló cikkeimet a Méhészet továbbiakban nem is közölte! Így jött létre meheszjovo.blogspot.com blog is, amit a külországokban talán többen olvastak mint itthon! A stratégiai tervezést önszorgalomból önkéntesek bevonásával próbáltam elindítani, azonban belebuktam, sajnos nem jutottunk tovább a mézforgalmazás, mézárak szinjén. Pedig a szakma rendelkezésére állnak ragyogó, sokunk által is ismert közgazdasági elemző módszerek, mint PL: - öt tényzős modell ( egy iparág versenykpessége érdekében!)
- SWOT elemzés, hogy a többieket ne említsem!
Röviden az öt tényezős elemzésről:
1. új belépők fenyegetése, 2. helyettesítő termékek fenyegetése, 3-4.vásárlók, beszállítók alkupoziciója, 5. versenytársakkal folytatott küzdelem intenzitása
A SWOT elemzés(analizis) sokak által ismert módszer!:
- Erősségek -Gyengeségek. - Lehetőségek - Veszélyek
Ennyi is elég lett volna! Szerintem a Szakmai minisztérium nem zárkózott volna el ezek elvégzésétől!
Egy újabb ciklus kezdődik, ha nem akarunk teljesen megsemmisülni olyan irányító testületet kell a tagságnak választani, aki a tagság érdekében is képes dolgozni. Lehetséges ez?
Megjegyzések
Megjegyzés küldése